Je tomu již 40 let, co byla založena Taneční škola Starlet a dokonce 50 let od doby, kdy vznikl taneční klub - tehdy takzvaný BRDĚTAN neboli BRněnská DĚcka TANcují.
Taneční škola Starlet je tradiční brněnskou taneční školou, která působí v města Brně již 40 let. Za tuto dobu našimi kurzy prošly tisíce žáků a mnozí z nich se k nám stále vracejí do dalších a dalších pokračovacích kurzů, do složek tanečního klubu či už se svými dětmi do kurzů pro děti. Těší nás to! Taneční škola Starlet vychovala mnoho tanečních mistrů - jak brněnských, tak učitelů tance působících po celé naší republice i v zahraničí. Z tanečního klubu taneční školy vzešlo mnoho mistrů Českoskovenska, či České republiky (jedním z těch, kteří u nás začínali a dodnes jako trenér působí je několikanásobný mistr České republiky, finalista pořadu Star Dance - Jaroslav Kuneš). Všechny vyjmenovat nemůžeme, ale bylo jich mnoho.
Kurzy tance mají v městě Brně více jak stoletou tradici. V druhé polovině tohoto století se pořádáním tanečních kurzů začal zabývat Park kultury a oddechu a to hned po svém vzniku. V roce 1957 se stává učitelem tance pan Vladimír Buryan, zakladatel budoucí taneční školy Starlet a její současný ředitel a majitel v jedné osobě.
Vladimír Buryan byl už od samého začátku své činnosti nejen propagátorem tradiční taneční kultury, ale vždy i velkým průkopníkem moderních trendů v tancování, přicházejících z různých oblastí celého světa. Proto v roce 1958 se z jednoho stále pokračujícího kurzu gymnázia Tábor v Brně oddělilo pár nadšenců, kteří za vedení pana Buryana sestavili předtančení tehdy supermoderního blues, se kterým vyhráli obvodní kolo Soutěže tvořivosti mládeže. V městském kole pak zvítězili s předtančením Samby a po postupu do krajského kola se stal vítězný jejich famózní Jive s názvem SimSalaBim. Své vítězné tažení v tomto úvodním nadšeném roce zakončili až na celostátní přehlídce ve varieté hotelu Pupp v Karlových Varech, kde získali 2. místo. Od této doby se začíná datovat vznik tanečního klubu, který založili právě tito odhodlanci cestou domů ve vlaku z tohoto prvního tanečního klání. V těchto prvopočátcích se klub jmenoval zajímavě Brdětan, jako zkratka počátečních písmen hesla "BRněnská DĚcka TANcují". První dva roky se dělala výhradně skupinová předtančení, sólové páry začínají vznikat až o dva roky později, v roce 1960.
Taneční škola STARLET však samostaně vzniká až 1. 6. 1968 a to vydělením z tehdejších všeobecných kurzů PKO. V roce 1969 přejímá tento název i samotný taneční klub. Původně se měl jmenovat stále Brdětan, ovšem tento název se tehdejším státním úředníkům nezdál příliš český, proto byl schválen název Starlet. To, že slovo Starlet pochází původem z angličtiny, jim zřejmě nedošlo, takže novopečená "hvězdička" začala už tehdy zářit samostatně, i když stále pod jakousi patronací PKO. V taneční škole se však již nejednalo pouze o kurzy tance (pro začátečníky, pokročilé či dospělé), ale vznikají také kurzy další, tj. gymnastiky, stepu, jógy, pohybové výchovy, později např. i kurzy vkusu, krásy a půvabu, kurzy manekýnek atd. V pozdějších letech se velmi úspěšnými staly též kurzy tance v přírodě, aerobicu, rock´n rollu, různých stylů moderních disco tanců, např. break dance, RAP, ale i kurzy country tanců, lidových či zapomenutých tanců apod. Rozmanitý výčet všelijakých typů kurzů tance, jež vždy s potřebnou profesionalitou vedli zaměstnanci školy - učitelé tance, by mohl jistě pokračovat ještě drahnou chvíli.
V sedmdesátých a osmdesátých letech se stala Taneční škola Starlet na dlouhou dobu největší taneční školou ve střední Evropě. V tehdejší době navštěvovalo v každém roce taneční kurzy až 10 tisíc kurzistů! I v současnosti, přestože v Brně po roce 1989 vzniklo několik soukromých tanečních škol, patří TŠ Starlet mezi nejvyhledávanější pro její tradiční kvalitu.
Působnost taneční školy Starlet, společně s tanečním klubem, však sahá i daleko za hranice naší republiky. Pan Buryan se stal za svá dlouhá léta činnosti vyhledávaným odborníkem, trenérem a porotcem v mnoha zemích Evropy. A nejen té východní. Ještě dnes je zván do odborných porot na velkých soutěžích nejen v Maďarsku, Polsku, Rusku, ale i v Rakousku, Německu apod. Významnou skutečností v životě taneční školy se stal v roce 1972 zájezd do Bulharska, kde členové tanečního klubu vystupovali se svým 2-hodinovým programem. Do té doby v této zemi neexistoval společenský tanec jako takový vůbec a naši tanečníci zde posléze působili jako lektoři a stali se prvními učiteli tance v Bulharsku. Pan Vladimír Buryan se stal jedním z prvních učitelů tance také v dnešním Rusku.
Dlouhá léta (v letech 1968 až 1990) se v městě Brně zásluhou taneční školy a tanečního klubu Starlet pořádaly velké mezinárodní soutěže (Grand Prix) s účastí mnoha párů z tuzemska i ze zahraničních evropských zemí. Tyto soutěže se konaly až třikrát do roka a trvaly až šest dnů.
Hromadná vystoupení párů - formace se tančily ve Starletu i nadále a mnohokrát slavily úspěchy v podobě vítězství v celostátním ústředním kole v Ústí nad Labem (cha-cha, polka, waltz...). Dokonce zde vznikl i první MIX latinsko-amerických tanců v republice. Reprezentanti tanečního klubu startovali na mnoha významných soutěžích nejen ve východní Evropě, ale i v takových tehdy nepřístupných zemích jako v Itálii, ve Švýcarsku, v Německu, v Rakousku apod.
Tehdejší taneční škola měla i další své významné složky, jako např. Rock and Roll a step. Ale mezi nejlepší svým významem byla tzv. K4 - složka moderního výrazového tance, která pod vedením Jitky Soškové získala mnohokrát nejvyšší republiková ocenění a svými předtančeními jako byly Šok, Piskoř nebo Automatic vzbudila neobyčejný zájem a téměř i senzaci taneční veřejnosti u nás i v Evropě.
Prvním párem mezinárodní třídy v městě Brně byli manželé Jaroslav a Jana Wolfovi z tanečního klubu ZKL, ale partnerka z tohoto páru (slečna Racková) vyrostla právě ve Starletu. Prvním párem třídy A ve Starletu se stali v roce 1963 manželé Tomáš a Jaroslava Hostinští. A již počátkem sedmdesátých let patřil taneční klub Starlet mezi nejlepší a největší kluby v republice se špičkovými páry, které tancovaly tehdy v tzv. prvním a druhém finále mistrovství. Jmenovitě to byli pánové Barák, Kosmák, Mazal, Kozel, Špiling s partnerkami, později manželé Hlucháňovi atd. V soutěži družstev vystoupily naše páry na mistrovství republiky několikrát na stupínek nejvyšší. V osmdesátých letech se manželé Tomáš a Jana Bohmovi stali několikanásobnými mistry České republiky i celého Československa v latinskoamerických tancích. Je to náš doposud nejúspěšnější pár dlouholeté historie tanečního klubu. Manželé Jaroslav a Jitka Harvanovi byli taktéž několikanásobní mistři republiky zase v tancích standardních.
V pozdějších letech se o slávu klubu i školy staraly páry jako manželé Žitňanští, manželé Poulovi, Calábek - Kolbingerová, Kavan s partnerkou a mnoho dalších. V novodobé historii klubu se objevili taková jména jako Žáček a Staffová a to se již dostáváme pomalu do současnosti, kdy v roce 1997 náš tehdy nejlepší pár Kuneš - Vondrušková získal pro náš klub opět po letech titul Mistra České republiky.
Závěrem je určitě možno říci, že Taneční škola a s ní i Taneční klub Starlet patří již několik desetiletí mezi naši špičku ve svém oboru. Řadí se k nejstarším, největším a nejlepším tanečním školám a tanečním klubům v celé České republice. Zkušenost, tradice a um se již dávno staly samozřejmým krédem osob pohybujících se kolem názvu STARLET.
V současné době v taneční škole působí několik špičkových lektorů - lektoři tanečních kurzů jsou tanečníky mezinárodní třídy, někteří z nich působí douhodobě i v zahraničí. Spolupracujeme s dalšími externími lektory (mistryně ČR ve stepu atd.)- zkrátka naši lektoři jsou zkušení, znalí, příjemní.