• Špitálka 253/6, 602 00 Brno–Zábrdovice
  • +420 732 754 293
  • +420 545 16 20 90
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ča-ča

Je to tanec přinášející jakési rozbouření světového tancování. Z Kuby proniká nejdříve do USA a později také do Evropy. Je z latinsko-amerických tanců nejmladší a její kořeny tkví v rumbě. Je však daleko impulsivnější, rychlejší a veřejně dráždivá. Je výsledkem typického prolínání a spojování jednotlivých prvků tanečních i hudebních kultur francouzsko-haitských a kubánských , respektive španělsko-afrických.

Pokud bychom lidské tělo rozdělili na části dvě – horní a spodní, pak by horní byla evropská ( španělsko-portugalská) a spodní africká (černošská). Určitá soustředěná nápadně klidná část horní by kontrastovala s přebujelou, ířící části spodní. A právě v tomto členění je napjatá krása latinsko amerického tancování.

 

Příběh, charakteristika:

Hlavním motem příběhu je nikdy nemlknoucí dialog těl muže a ženy ( spíše dívky), kde ještě po tělesnosti pátrající dívenka provokuje, aby opět utekla před tím, čemu neuteče.

Jméno tance možná pochází ze španělského „ CHACHA“ znamenající chůvu, nebo „chachar“ což je česky „ žvýkat listy koky „. Svoji choreografií v něčem připomíná kubánský tanec GUARACHA, který svoji koncovkou přinesl jméno ČA ČI.

I když všechny tance převážně nesou podtext usnadnění možnosti sbližování dvou pohlaví, každý tanec však tento úděl nese poněkud jinak. Jedno sbližování je drsnější, jiné něžnější, některé odvážné, jiné nesmělé. Některé vyzrálé, jiné hledající.

ČA ČA je tanec mládí, tanec objevování, tanec hraní, tanec nesplněných tužeb. Tanečnice provokuje, ale nedovoluje . Tanečnice láká, aby po přilákání ucukla. No prostě je to kouzlo mezi tanci.

Snad abych ještě dodal, že se ve světe objevila v padesátých letech a poněvadž byla z komunistické Kuby, mohla se také tančit na našich tanečních aktivitách. Za ČA ČU vás nikdo ze sálu nevyvedl, ale za příliš odvážný JIVE se to stávalo .

Kupodivu, tento tanec , který je na běžném tanečním parketu téměř po smrti, vyhrává v anketách oblíbenosti, poněvadž je snadný, veselý, dá se tančit na každou hudbu ve 4/4 rytmu – tedy hudbu k STREET DANCE.

Jeho snadnost přináší uspokojení tanečníkům, který ho snadno zvládnou, nalézají se v něm.

 

Rady a porady:

  1. není to nesnadný tanec, tančený převážně na místě vám nebude činit potíže
  2. důsledně přenášejte váhu těla v každém kroku a na počátku se vyplatí nápadněji zvedat tu nohu druhou, na kterou se nenašláplo
  3. pohyby kyčlemi, které jsou pro ča ču typické si ponechejte až zvládnete všechny patřičné figurace
  4. je to opět ON, který rozhoduje. Mé dámy, nepřesvědčujte ho o tom, že vyšel nesprávnou nohou. Nesprávnou nohou můžete vyjít vždy jen VY ! Zapište si do svých myslí, tato absolutní podřízenou vedoucímu muži je žádoucí pro úspěch celého páru. Napište si do svých myslí.

Nestačí-li to, napište si to nad své zrcadlo, pokud se do něj ještě díváte!